Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2017-04-26

KVIEČIAME Į SEMINARĄ

 

Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centras maloniai kviečia į seminarą, kuriame dr. Rolandas Mikulskas skaitys pranešimą Veiksmažodžio virsti sugramatinimo jungties funkcijai inkliuzyvinėse konstrukcijose kelias.

Seminaras vyks 2017 m. gegužės 2 d. 15 val. Lietuvių kalbos instituto Mokslinėje bibliotekoje (P. Vileišio g. 5, Vilnius).

 
2017-04-25

TARPTAUTINĖS MOKSLINĖS KONFERENCIJOS „BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE“ AKIMIRKOS

 

 

2017 m. balandžio 20–21 d. Lietuvių kalbos institute vyko tarptautinė mokslinė konferencija PROFESORIAUS ANATOLIJAUS NEPOKUPNO (1932–2006) 85 GIMIMO METŲ SUKAKČIAI PAMINĖTI „BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE“. Konferencijoje pranešimus skaitė mokslininkai iš Lietuvos, Latvijos, Ukrainos, Čekijos ir Rusijos.

 

 

Dr. Daiva Kardelytė-Grinevičienė 

 

 

Dr. Jolita Urbanavičienė 

 

 

Daugiau konferencijos nuotraukų.

 

 
2017-04-25

 DŽIAUGIAMĖS KOLEGĖS AGNĖS ALEKSAITĖS PASIEKIMAIS!

 

 

2017 m. balandžio 20 d. Lietuvių kalbos instituto Bendrinės kalbos tyrimų centro vyriausioji laborantė Agnė Aleksaitė dalyvavo LEU VII nacionalinėje moksleivių ir studentų konferencijoje, skirtoje rašytojos Ievos Simonaitytės metams paminėti. Instituto darbuotoja skaitė pranešimą „Emocinė-ekspresinė leksika kaip kalbinė politikų portretų kūrimo priemonė naujienų portale delfi.lt“ ir užėmė I vietą! Nuotraukoje – Agnė Aleksaitė su savo darbo vadove prof. dr. Jolanta Zabarskaite.

Nuoširdžiai sveikiname ir linkime sėkmės tęsiant mokslinius darbus!

 
2017-04-24

PASKELBTAS 2017 M. KVIETIMAS TEIKTI PARAIŠKAS KONKURSINĖS DOKTORANTŪROS VIETOMS GAUTI

 

Lietuvos mokslo taryba (toliau – Taryba) kviečia doktorantūros vadovus teikti paraiškas konkursinės doktorantūros vietoms gauti. Paraiškos priimamos iki 2017 m. gegužės 12 d. 12 val.

 

Galimi pareiškėjai

Paraišką mokslo doktorantūros vietai gali teikti bet kurios mokslo srities mokslininkas, dirbantis Lietuvoje įregistruotoje institucijoje ar įmonėje, turinčioje pakankamą infrastruktūrą numatomiems moksliniams tyrimams vykdyti. Paraišką teikiantis mokslininkas turi atitikti mokslo doktorantūros vadovui keliamus reikalavimus. 

 

Paraiškų teikimo tvarka

Paraiška teikiama elektroniniu būdu, užpildant formą elektroninėje sistemoje. Paraišką sudaro:

 1. prašymas dalyvauti konkurse;
 2. siūlomos doktorantūros temos aprašas;
 3. institucijos, turinčios teisę vykdyti doktorantūrą, raštas (pridedamas skanuotas dokumentas, jeigu prašymą teikia mokslininkas, dirbantis institucijoje, kuri neturi teisės vykdyti siūlomos krypties doktorantūrą);
 4. institucijos, turinčios teisę vykdyti doktorantūrą, raštas ir įmonės sutikimas (pridedami, jeigu prašymą teikia mokslininkas dirbantis įmonėje).

Daugiau infomacijos.

 
2017-04-14

KVIEČIAME Į TARPTAUTINĘ MOKSLINĘ KONFERENCIJĄ BALTŲ IR SLAVŲ KALBOS IR TARMĖS VIDURIO EUROPOS ERDVĖJE

 

 

2017 m. balandžio 20–21 dienomis maloniai kviečiame į tarptautinę mokslinę konferenciją Profesoriaus Anatolijaus Nepokupno (1932–2006) 85 gimimo metų sukakčiai paminėti – Baltų ir slavų kalbos ir tarmės Vidurio Europos erdvėje. Renginį orgnizuoja Lietuvos, Latvijos ir Ukrainos institucijos.
     Dvi dienas Lietuvių kalbos institute (P. Vileišio g. 5, Vilnius) Lietuvos ir užseinio mokslininkai dalinsis tyrimais ir įžvalgomis apie baltų ir slavų kalbų ir tarmių sąsajas. Kviečiame žvilgtelėti į konferencijos programą ir įsitraukti į diskusijas balandžio 20–21 dienomis.

 
2017-04-10

KVIEČIAME Į PARODĄ „SUŽINOKIME. TOBULĖKIME. VEIKIME“

 

 
2017-04-03

KĖDAINIUOSE VYKO RENGINYS „NEPATIKĖSITE: LIETUVIŲ KALBA GALI IŠGELBĖTI PASAULĮ!

 

Š. m. kovo 31 d. Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė kartu su Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslo darbuotoja dr. Aurelija Tamulioniene bei Kazimiero Simonavičiaus universiteto Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktoriumidoc. dr. Remigijumi Venckumi skaitė paskaitas kalbos renginyje Kėdainiuose. Renginio idėja „Nepatikėsite: lietuvių kalba gali išgelbėti pasaulį!“ sutelkė  gausų būrį kalbos tvarkytojų, mokytojų, bibliotekininkų ir kitų svečių drauge padiskutuoti ir paminėti Lietuvių kalbos kultūros metų.

 

Kalbos galia kurti ateitį

Profesorė Jolanta Zabarskaitė su kalbininkų bendruomene aptarė kalbos pokyčius ir būtinybę juos suprasti, siūlė žiūrėti į kalbą kaip į idėjų šaltinį ir ją naudoti. Pateikdama įgyvendintų idėjų pavyzdžius, profesorė atskleidė, kaip, skiriant dėmesį sąvokai, ugdant žodžio analizės gebėjimus, žvelgiant į kalbos sampratos istoriją, atskleidžiant kalbos žaidybiškumą, galima kalbą naudoti ne tik komunikacijai, bet ir paversti ją būdu kurti išskirtinius ir sėkmingus traukos objektus ar net prekių ženklus, t. y. būdu kurti ateitį. Pranešimo pabaigoje retoriškai svarstyta, o koks gi galėtų būti Kėdainių traukos objektas ateityje?

 

 

Lietuvių kalbos padėtis šiandien

Pakitusios kalbos šiandieninę situaciją atskleidė dr. Aurelija Tamulionienė. Kalbėdama apie kalbos ir jos vartotojų ryšį, mokslininkė pristatė, ką pati visuomenė mano kalbą, kokie klausimai jai rūpi, ką mano mokiniai ir patys kalbininkai. Mokslininkė aptarė ir bendrinės kalbos pokyčius bei pristatė, kokių modernių būdų ir priemonių ieškoma lietuvių kalbos prestižui stiprinti, kokių informacinių išteklių esama, kokie turėti atsirasti netolimoje ateityje.

 

 

Kalba, kurianti meną

Doc. dr. Remigijus Venkus, dalindamasis savo eksperimentinės fotografijos patirtimi, siejo kalbą su vaizdu, su fotografija. Anot Kūrybos visuomenės ir ekonomikos instituto direktoriaus, kalbos vartojimas ir jos suvokimas gali lemti kūrinio išpildymą. Fotografija taip pat yra kalba, o fotografijos kalbą galima būtų apibūdinti kaip metaforą.

 

 

Renginyje profesorė Jolanta Zabarskaitė pristatė Lietuvių kalbos instituto kilnojamąją edukacinę parodą „Paliesk lietuvių kalbą rankomis“. Paroda Kėdainių M. Daukšos viešojoje bibliotekoje iki balandžio mėnesio pabaigos.

 

 

Renginio metu profesorei Jolanta Zabarskaitei buvo įteikta Kėdainių rajono mero Sauliaus Grinkevičiaus padėka už bendrystę ir bendradarbiavimą su Kėdainių rajono savivaldybe bei už geranorišką pagalbą rajono kalbininkams. Savo ruožtu Lietuvių kalbos institutas nuoširdžiai dėkoja Kėdainių rajono savivaldybei ir renginio organizatorei Rūtai Švedienei už kvietimą dalyvauti šiame puikiame renginyje ir galimybę dalintis idėjomis su bendraminčiais.

 

 
2017-03-30

NEPATIKĖSITE: LIETUVIŲ KALBA GALI IŠGELBĖTI PASAULĮ!

 

 

Kovo 31 d. Kėdainiuose, Mikalojaus Daukšos viešojoje bibliotekoje, vyks kalbos renginys „Nepatikėsite: lietuvių kalba gali išgelbėti pasaulį!“. Renginyje Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė skaitys pranešimą „Naujas požiūris į lietuvių kalbą“, o Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslininkė dr. Aurelija Tamulionienė pristatys lietuvių kalbos padėtį šiandien. Bus tikrai įdomu! Maloniai kviečiame visus susirinkti Kėdainiuose!

  

 
2017-03-28

DOKUMENTŲ RENGĖJAMS – „DOKUMENTŲ TEKSTAI IR FORMULUOTĖS“

 

             

 

Tvarkingi dokumentai pasižymi ne tik tinkamu įforminimu, bet ir taisyklinga kalba. Naujas Lietuvių kalbos instituto leidinys „Dokumentų tekstai ir formuluotės“ – puiki pagalba valstybinių įstaigų tarnautojams, privačioms įmonėms ar asmenims, kuriems tenka susidurti su dokumentų rengimu.

Naujasis leidinys parengtas remiantis 2003 m. išleista knyga „Dokumentų tekstai“, kuri yra gerokai papildyta. Leidinyje pagal naujausius reikalavimus aptarti bendrieji dokumentų rengimo ir įforminimo klausimai, pateikti rašybos patarimai, įtrauktas naujas skyrius „Būdingosios dokumentų formuluotės“, patikslinti ir papildyti dokumentų tekstų pavyzdžiai, o kai kurių pasenusių pavyzdžių atsisakyta. Šiame leidinyje taip pat pateiktos rekomendacijos, kaip taisyklingai rašyti gyvenimo aprašymą ar prašymą.

Leidinį recenzavo prof. dr. Albinas Drukteinis, Danguolė Černiauskienė.

Leidinį įsigyti galite Lietuvių kalbos instituto knygyne (tel. (8 5)  234 6058, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai ).

 
2017-03-20

SVARSTOME APIE BENDRINĖS LIETUVIŲ KALBOS FORMAVIMĄSI

 

 

Kaip susiformavo bendrinė lietuvių kalba? Apie tai pasvarstyti ir padiskutuoti turėjo progą Vilniaus šv. Kristoforo gimnazijos moksleiviai. Š. m. kovo 2 d. Bendrinės kalbos tyrimų centro jaunesnioji mokslo darbuotoja dr. Anželika Gaidienė skaitė pranešimą 9–10 kl. mokiniams tema „Bendrinės lietuvių kalbos formavimasis nuo XVI iki XX a.“

 

 
2017-03-16

 
2017-03-13

IX TARPTAUTINIS DIALEKTOLOGIJOS IR GEOLINGVISTIKOS KONGRESAS VYKS LIETUVOJE

 

 

 

Gerbiamieji Kolegos,

maloniai kviečiame dalyvauti IX TARPTAUTINIAME DIALEKTOLOGIJOS IR GEOLINGVISTIKOS KONGRESE, kuris vyks 2018 m. liepos 23–27 d. Vilniuje, Lietuvoje.

 

Kviečiame skaityti pranešimus šia tematika:

 • Geolingvistika
 • Lingvistinė (mokslinė laboratorinė) dialektų vertė ir savivertė
 • Kognityvioji dialektologija         
 • Dialektai kalbų rinkoje
 • Kaupiamosios ir interpretacinės metodologijos dialektologijoje
 • Dialektometrija
 • Perceptyvioji dialektologija: kiekybinės ir kokybinės perspektyvos
 • Tarpdalykinės prieigos dialektologijoje: fundamentinis ir taikomasis aspektai
 • Tarpkalbinė dialektologija: daugiakalbis ir daugiakultūris variantiškumas
 • Virtualieji tarminių duomenų arealai
 • YUMF ir NORM dialektologijos nuostatos XXI amžiaus variantų tyrimuose
 • Tarmės (de)konstrukcija ir (de)konceptualizacija
 • Teorinė dialektologija
 • Tarminis kūrybiškumas ir raštingumas XXI amžiuje: poreikis, galimybė, būtinybė
 • Tarminiai šaltiniai: tekstai, žodynai, atlasai, korpusai
 • Kita

 

Prašome užpildyti dalyvio anketą, joje įkelti ir pranešimo anotaciją anglų kalba (iki 2000 spaudos ženklų) iki 2017 m. lapkričio 6 d. Visą informaciją, reikalingą registracijai,  ir pranešimo anotaciją taip pat galima siųsti el. paštu  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Patvirtinimą apie priėmimą atsiųsime iki 2017 m. gruodžio 1 d.

Numatoma pranešimo trukmė 15–20 min.

Kongreso kalbos: anglų, vokiečių, prancūzų, rusų, lietuvių.

 

Kongreso dalyvio mokestis:

Iki 2018 m. kovo 1 d.

SIDG nariams: 200 EUR

Ne SIDG nariams: 240 EUR

Studentams: 120 EUR

Po 2018 m. kovo 1 d.
SIDG nariams: 240 EUR
Ne SIDG nariams: 280 EUR
Studentams: 170 EUR

 

Į dalyvio mokestį įskaičiuota: Kongreso dalomoji medžiaga; kava ir užkandžiai pertraukėlių metu, furšetas; kultūriniai renginiai.

 

Informaciją apie IX tarptautinį Dialektologijos ir geolingvistikos kongresą sekite kongreso puslapyje


Organizacinis komitetas:
Prof. Dr. Danguolė Mikulėnienė, Vilnius (Lithuania)
Dr. Violeta Meiliūnaitė, Vilnius (Lithuania)
Prof. Dr. Daiva Aliūkaitė, Kaunas (Lithuania)
Prof. Dr. Genovaitė Kačiuškienė, Šauliai (Lithuania)
Doc. Dr. Regina Kvašytė, Šiauliai (Lithuania
Dr. Asta Leskauskaitė, Vilnius (Lithuania)


Sekretoriatas:
Dr. Jurgita Jaroslavienė, Vilnius (Lithuania)
Dr. Daiva Kardelytė-Grinevičienė, Vilnius (Lithuania)
Dokt. Agnė Čepaitienė, Vilnius (Lithuania)

Mokslinis komitetas:
[bus nurodyta artimiausiu metu]

Laukiame Jūsų 9-ajame SIDG kongrese Vilniuje!

 
2017-03-13

MININT KOVO 11-ĄJĄ MYKOLO BIRŽIŠKOS GIMNAZIJOJE IŠRINKTI RAŠTINGIAUSI 2017 METŲ MOKYTOJAI IR MOKINIAI

 

 

 

Dr. Aurelija Tamulionienė dalyvavo Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijoje organizuojamame Raštingiausio mokinio ir mokytojo konkurse. Šiemet konkursas buvo skirtas Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Konkuso finalas ir apdovanojimai vyko švenčiant artėjančią Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

 

Sveikiname apdovanotus raštingiausius gimnazistus ir mokytojus!

 

I vietą pasidalino diktantą be klaidų parašę mokiniai: Deimantė Voronkaitė ir Karolina Voronkaitė, Mykolo Biržiškos gimnazijos IV g klasės mokinės, Rytis Stankevičius, Žirmūnų gimnazijos II c klasės mokinys, Girstautė Viliūnaitė, Simono Daukanto gimnazijos IV b klasės mokinė. II vieta atiteko Kamilei Dailidonytei, Simono Daukanto gimnazijos III e klasės mokinei, ir Deividui Kubikiui, Simono Daukanto gimnazijos III e klasės mokiniui.

I-ąją vietą iš mokytojų pasidalino Mykolo Biržiškos gimnazijos mokytojos: skyriaus vedėja ir  matematikos mokytoja Bronė Zakienė ir anglų kalbos mokytoja Vaida Mickienė, II vietą užėmė Simono Daukanto gimnazijos matematikos mokytoja Kristina Jasaitytė ir Žirmūnų gimnazijos mokytoja Ona Gurevičiūtė, Mykolo Biržiškos gimnazijos informacinių technologijų mokytoja Lina Šiškauskienė, Mykolo Biržiškos gimnazijos slaugytoja Rasa Baltrušaitienė, III vieta atiteko anglų kalbos mokytojai Dovilei Junevičienei.

Daugiau apie konkursą – 

http://mbgatve.wixsite.com/mbgatve/rastingiausio-konkursas-mbg.

 
2017-03-13

INTERAKTYVI DIENA SU LIETUVIŲ KALBA?

 

Lietuvių kalbos dienų proga aktyviausiai kalba besidomintiems 1–4 gimnazinių klasių moksleiviams iš Marijampolės bei jų mokytojams Marijampolės savivaldybė ir Marijampolės kolegija dovanojo kelionę į Lietuvių kalbos institutą, kur juos pasitiko renginys „Interaktyvi diena su lietuvių kalba“.

Atvykusius gimnazistus sveikino ir dienos programą pradėjo LKI direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė, skaitydama paskaitą apie naują požiūrį į lietuvių kalbą. Diskutuodama su svečiais apie kalbos daugiasluoksniškumą ir praktines jos galimybes įvairiose srityse ir profesijose, kas buvo itin aktualu vyresniųjų klasių gimnazistams, besirenkantiems savo ateities kelią, direktorė taip pat pristatė naują Lingvistikos (ekonominės lingvistikos) studijų programą, parengtą kartu su Kazimiero Simonavičiaus universitetu ir startuosiančią šiame universitete jau šiais metais.

 

 

Vėliau mokiniai dalyvavo ekskursijoje po kalbos muziejų „Lituanistikos židinys“, kur jų laukė interaktyvūs eksponatai, žinios apie lietuvių kalbą, jos vietą pasaulyje, istoriją, tarmes.

 

 

Dienos pabaigoje mokiniai dalyvavo protų mūšyje „Lietuvių kalbos iššūkis“, kuriame reikėjo žinių ir iš lietuvių kalbos pamokų, ir interaktyvioje ekskursijoje įgytų žinių, ir individualių pamąstymų. Smagu, kad puikų pavyzdį parodė ir protų mūšyje nugalėjo jauniausios dalyvės – 1 klasės gimnazistės – Raminta Kasperavičiūtė ir Aistė Biskytė iš Marijampolės Sūduvos gimnazijos ir Darija Dubinskaitė iš Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos.

 

 

Iš viso Lietuvių kalbos institute 2017 m. kovo 2 d. apsilankė 1–4 kl. klasių gimnazistai iš Marijampolės Marijonų gimnazijos, Marijampolės Sūduvos gimnazijos, Liudvinavo Kazio Borutos gimnazijos, Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos, 4 lietuvių kalbos mokytojos: Ina Subačienė (Marijampolės Marijonų gimnazija), Reda Benevičienė (Marijampolės Sūduvos gimnazija), Zita Krukonienė (Liudvinavo Kazio Borutos gimnazija), Kristina Jasinskienė (Marijampolės Rygiškių Jono gimnazija), ir Marijampolės kolegijos dėstytoja Vida Balickienė. Džiaugiamės sulaukę būrio motyvuotų, kalba besidominčių ir jos reikšmę suvokiančių mokinių, linkime jiems sėkmės ir mielai laukiame visų taip pat norinčių užsukti.

Daugiau nuotraukų.

 
2017-03-07

LKI MOKSLININKAI DALYVAVO TARPTAUTINĖJE MOKSLINĖJE KONFERENCIJOJE „TEKSTAI IR ŽODŽIAI“

 

 

2017 m. vasario 22–23 d. Latvijos mokslų akademijoje Rygoje vyko tarptautinė mokslinė KONFERENCIJA „TEKSTAI IR ŽODŽIAI“ („Teksts un vārds“), skirta akademiko Janio Endzelyno 144-osioms gimimo metinėms.

Konferencijoje mokslinius pranešimus skaitė ir Lietuvių kalbos instituto Geolingvistikos centro ir Bendrinės kalbos tyrimų centro mokslininkės:

prof. (HP) dr. Danguolė Mikulėnienė „Lietuviškosios dialektologijos pradžia: etnografiškoji ir jaunagramatiškoji tarmėtyra“;

doc. dr. Rima Bakšienė, dokt. Agnė Čepaitienė „Lietuvių tarmių transkripcija: tradicija ir IPA“;

dr. Asta Leskauskaitė „Lenkijos lietuvių šnektos: socialinių tinklų perspektyva“;

dr. Jurgita Jaroslavienė „Tarptautinė ir tradicinė lietuvių kalbos garsų klasifikacija: ypatumai ir skirtumai“;

dr. Jolita Urbanavičienė „Regioninės lietuvių kalbos atmainos rytų aukštaičių vilniškių arealuose: bendrinės kalbos ir tarmės konkurencija“.

 

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 Kitas > Paskutinis >>