Narystės:

 
 

 

 

 
   

   
Naujienos
2017-01-13

                             NAUJAS LEIDINYS –

„PRELIMINARUS SUVESTINIS BAŽNYTINIO SLAVŲ

      SINAKSARO TEKSTŲ KATALOGAS“, II TOMAS

 

 

 

2001–2016 m. dr. Marina Čistiakova, šio katalogo autorė, dirbdama įvairių šalių bibliotekose ir rankraščių archyvuose, sukaupė stambią sinaksarinių tekstų duomenų bazę, apimančią rugsėjo–vasario mėnesius, ir užsibrėžė tikslą parengti šešių tomų seriją „Preliminarus suvestinis sinaksarinių tekstų katalogas“.

Pirmojo tomo, skirto rugsėjo mėnesio sinaksariniams tekstams, parengiamieji darbai ir spauda buvo sėkmingai įvykdyti 2013 m., kai buvo gauta Lietuvos mokslo tarybos finansinė parama. II tomas yra logiška ankščiau pradėto darbo tąsa.

Antrasis katalogo tomas atspindi visus šiandien žinomus bažnytinio slavų Sinaksaro vertimus, atmainas bei redakcijas, jame suregistruoti spalio mėnesio hagiografiniai ir homiletiniai tekstai iš 104 XII–XVIII a. rankraščių ir keturių XVII–XIX a. spausdintų knygų. Šiame tome pagrindinis dėmesys skirtas XV–XVII a. LDK rankraštiniams sinaksarams, o kitų tradicijų rankraščiai įspūdingai išryškina LDK tradicijos savitumą. Naujas leidinys kaip ir pirmasis katalogo tomas pasižymi kompleksiniu medžiagos pateikimu (susisteminti visi be išimties rankraščiuose aptikti hagiografiniai ir didaktiniai tekstai) ir moksliniu komentavimu (identifikuoti anoniminių tekstų autoriai ir šaltiniai, pateiktos įvairios rodyklės; katalogas turi nuorodų į lygiagretį graikiškąjį tekstą, kitus viduramžių kirilinės raštijos rinkinių katalogus, mokslinę literatūrą).

Knygos leidybą rėmė Lietuvos mokslo taryba.

 
2017-01-12

IŠLEISTA KOLEKTYVINĖ MONOGRAFIJA „LIETUVIŲ TARMIŲ KAITA XXI A. PRADŽIOJE: LENKIJOS LIETUVIŲ ŠNEKTOS“

 

  

Šių metų pradžioje išleista prof. dr. Danguolės Mikulėnienės, dr. Astos Leskauskaitės, dr. Vilijos Ragaišienės, dr. Lauros Geržotaitės ir dr. Nijolės Birgelienės kolektyvinė monografija. Atsižvelgiant į XXI a. pradžioje Europos kalbose vykstančius pokyčius, monografijoje nutarta įamžinti dar išlikusias senąsias etnografinio lietuvių kalbos ploto saleles: tiriamos dabartinės Lenkijos lietuvių šnektos, kurios yra itin reikšmingos lietuvių kalbos tyrimams, tačiau iki šiol nebuvo išsamiai aprašytos.

Šiame leidinyje išsamiai aprašytos Lenkijos lietuvių šnektų radimosi, sklaidos ir raidos prielaidos įvairiais kontekstais (socioistoriniu, sociokultūriniu, demografiniu), Lenkijos lietuvių šnektos ir jų ribos, šių šnektų bruožų variantiškumas ir kaita, gyvybingumo prielaidos, pietų aukštaičių kvaziregiolekto formavimasis Punsko ir Seinų apylinkėse.

Lenkijos lietuvių šnektos tiriamos šiuolaikiniais geolingvistiniais ir sociolingvistiniais metodais. Tai atskleidžia objektyvią šių šnektų situaciją ir vietinės bendruomenės tarmines nuostatas bei (ne)norą gyvuoti. Šis mokslinis tyrimas taip pat papildo ir lietuvių dialektologijos diskursą.

Monografiją recenzavo prof. habil. dr. Roman Roszko, prof. dr. Daiva Aliūkaitė, prof. dr. Vytautas Kardelis, dr. Jowita Niewulis-Grablunas. Rengimą ir leidybą rėmė Lietuvos mokslo taryba.

 
2017-01-10

PRASIDEDA NACIONALINIS DAILYRAŠČIO KONKURSAS „RAŠOM! 2017“

 

 

Jau nuo šiandien, sausio 10 d., Lietuvos gyventojai kviečiami rankų miklumą bandyti nacionaliniame Vinco Kudirkos Dailyraščio konkurse „Rašom! 2017“. Septintus metus iš eilės organizuojamo renginio metu bus išrinkti dailiausios bei originaliausios rašysenos Lietuvos gyventojai.

Šiųmetinio konkurso tekstus, kuriuos dalyviai turi išraityti plunksnakočiu mėlynu rašalu, galite rasti renginio organizatorių Lietuvių kalbos instituto ir raštinės reikmenų bendrovės „Biuro pasaulis“ tinklalapiuose www.lki.lt ir www.biuropasaulis.lt. Dailyraščių laukiama iki vasario 10 d. UAB „Biuro pasaulis“ adresu Vilkpėdės g. 20, LT-03151 Vilnius, Lietuva.

Konkurse „Rašom!“ kviečiami dalyvauti visi Lietuvos gyventojai: nuo trečiokų iki senjorų. Dalyviai susirungs trijose amžiaus grupėse: 3–6 klasių moksleiviai, 7–12 klasių moksleiviai ir suaugusieji.

„Rašom!“ organizatoriai jau turi tradiciją – šiemet konkursas taip pat vyks dviem etapais. Iš atsiųstų dailyraščių vertinimo komisija atrinks 10 geriausių kiekvienos amžiaus grupės darbų. Šio etapo rezultatai bus paskelbti vasario 17 d. Lietuvių kalbos instituto ir bendrovės „Biuro pasaulis“ interneto svetainėse. Atrinktų darbų autoriai susirungs konkurso finale kovo 1 d.

Šiemet kiekvienos grupės nugalėtojas ir originaliausio darbo autorius bus apdovanoti keltų bendrovės TALLINK kruizu Ryga–Stokholmas–Ryga 4 asmenims. Į Latvijos sostinę nugalėtojus su kompanija nuveš bendrovės „Lux Express“ autobusai. Visi patekę į finalą bus apdovanoti rašymo priemonėmis „Parker“ bei saldumynais.

Nuo konkurso organizavimo pradžios 2011 metais konkurso organizatoriai sulaukė daugiau kaip 65 000 dailyraščiu perrašytų tekstų ne tik iš įvairiausių Lietuvos kampelių, bet ir užsienio lietuvių bendruomenių. Šiemet tikimasi dar didesnio aktyvumo.

Konkurso laureatų darbai kasmet keliauja į parodas, kurias jau organizavome Lietuvos Respublikos Seime, Vilniaus ir Kauno savivaldybėse, Kauno pedagogų perkvalifikavimo centre.

 

Iškilus klausimų Dailyraščio konkurso dalyviai gali kreiptis į konkurso koordinatorę Rasą Gruodytę tel.: +370 699 79643; el. paštu  Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai .

 

TEKSTAS I grupės dalyviams (3–6 klasėms)

TEKSTAS II grupės dalyviams (7–12 klasėms)

TEKSTAS III grupės dalyviams (suaugusieji)

 

KONKURSO NUOSTATAI

 

 
2016-12-28

VIRTUALI PROFESORIAUS VALERIJAUS ČEKMONO PARODA

 

 

Džiaugiamės galėdami pristatyti profesoriaus Valerijaus Čekmono gyvenimui ir mokslinei veiklai skirtą virtualią fotografijų parodą.

 
2016-12-23

JAUKIŲ ARTĖJANČIŲ ŠVENČIŲ!

 

 
2016-12-22

SVEIKINAME LAURĄ GERŽOTAITĘ, SĖKMINGAI APSIGYNUSIĄ DISERTACIJĄ

 

 

2016 m. gruodžio 16 d. Lietuvių kalbos institute vyko Lauros Geržotaitės disertacijos „Lietuvos tarmių klasifikacijos tyrimas geolingvistiniu aspektu“ gynimas. Džiaugiamės puikiu darbu ir sveikiname Laurą Geržotaitę, sėkmingai apsigynusią disertaciją, bei linkime sėkmės tęsiant mokslinius darbus.

Mokslinio darbo vadovė – prof. dr. Danguolė Mikulėnienė.

 

 

 
2016-12-16

 

ŠVENTINĖ AKCIJA LKI LEIDINIAMS!

 

 

Dėmesio! Nuo šiandien iki pat Trijų Karalių vyks kalėdinis Instituto leidinių išpardavimas. Paskubėkite pasinaudoti puikiomis nuolaidomis!

 

Nuolaida naujai išleistoms knygoms – 30 %.

Nuolaida seniau išleistoms knygoms – 50 %.

 

Visus, norinčius įsigyti LKI leidinius pigiau, kviečiame kreiptis į LKI knygyną (P. Vileišio 5, Vilnius, tel.: 234 60 58, el. paštas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai )

 

 
2016-12-12

KVIEČIAME Į SEMINARĄ, SKIRTĄ JOHANNO JACOBO QUANDTO 330-OSIOMS GIMIMO METINĖMS PAMINĖTI

 

 

 

                                           Programa

 
2016-12-12

SVEIKINAME ANŽELIKĄ GAIDIENĘ, KURI SĖKMINGAI APSIGYNĖ DISERTACIJĄ

 

 

2016 m. gruodžio 9 d. Lietuvių kalbos institute vyko Anželikos Gaidienės disertacijos „Lietuvių kalbos gėrimo ir valgymo veiksmažodžių semantinių ryšių ypatybės“ gynimas. Džiaugiamės, kad nuoširdžiai ir kruopščiai dirbant buvo pasiektas puikus rezultatas. Nuoširdžiai sveikiname Anželiką Gaidienę, sėkmingai apsigynusią disertaciją ir linkime sėkmės toliau žengiant mokslo darbų keliu! 

Disertacijos reziumė.

 

 

Anželika Gaidienė su moksline disertacijos vadove – prof. dr. Jolanta Zabarskaite

 
2016-12-12

KVIEČIAME Į PROFESORĖS JOLANTOS ZABARSKAITĖS MOKSLO DARBŲ PARODĄ

 

 

Pirmąją žiemos dieną, minėdami Lietuvių kalbos instituto direktorės Profesorės Jolantos Zabarskaitės jubiliejų, Lituanistikos židinyje atidarėme gausią Profesorės mokslo darbų parodą KALBAI REIKIA MEILĖS IR LAISVĖS.

 

Mokslo darbų parodos atidaromos, kai yra ką parodyti, kuo pasidžiaugti. Jolantą Zabarskaitę apibūdintų esminiai žodžiai: meilė ir atkaklumas.  Meilė savo šeimai, kalbai, idėjai, gimtinei. Atkaklumas susijęs su savo misijos suvokimu ir atsidavimu tai misijai. Jolanta Zabarskaitė yra laisvas žmogus, karys, laimėjęs ne vieną kovą, kad jos kolegos ir bendraminčiai galėtų rašyti, kurti, dirbti darbus, kurie reikalingi dabarčiai ir ateičiai. Tai galima vadinti pašaukimu. (Grasilda Blažienė)

 

Meilė ir laisvė kalbai – motyvai iš pirmųjų  prof. Jolantos Zabarskaitės straipsnių – taip pat skambėjo ir parodą atidariusios vienos iš prof. Jolantos Zabarskaitės mokytojų – prof. Danguolės Mikulėnienės – kalboje. Šiltais žodžiais sveikino LR Vyriausybės kanceliarijos atstovai kanclerio vardu, Švietimo ir mokslo ministerijos atstovai, prisiminimais iš darbo ar asmeninės patirties dalijosi Vilniaus universiteto, Edukologijos universiteto atstovai ir LKI mokslininkai.

 

Nuo pirmojo straipsnio apie ištiktukų reikšmes iki įvairių kalbos tematikų mokslo darbų kelio ir iki šių dienų sukauptos patirties rezultato bei ateities perspektyvų: kviečiame apsilankyti Lituanistikos židinyje ir visa tai pamatyti.

 

Profesorės Jolantos Zabarskaitės paroda veiks iki 2017 m. sausio 6 d.

 

 

 
2016-12-12

DŽIAUGIAMĖS NACIONALINIO KONKURSO „MANO ŽODYNAS 2016“ NUGALĖTOJAIS

 

Gruodžio 2 d. Žagarės dvaro rūmuose buvo prisiminti ir pagerbti primiršti žodynai ir žodynininkai (Matas Slančiauskas, Chackelis Lemche­nas ir kiti) – vyko nacionalinio konkurso „Mano žodynas 2016“ finalas ir nugalėtojų apdovanojimai. Sulaukę itin unikalių darbų, išdalinome net 18 prizų rinkinių, kuriuos įsteigė Lietuvių kalbos institutas, UAB „Biuro pasaulis“ ir Joniškio savivaldybė. 

 

5–8 kl., 9–12 kl. mokinių grupių ir suaugusiųjų grupės nugalėtojai

 

 

Specialiųjų prizų nugalėtojai

 

 

Paskatinamųjų prizų nugalėtojai

 

 

LKI ir „Lituanistikos židinio“ organizuojamas nacionalinis konkursas „Mano žodynas“ vyko jau trečią kartą. Nuoširdžiai dėkojame šių metų partneriams Joniškio rajono savivaldybei ir Žagarės regioniniam par­kui už bendradarbiavimą ir svetingumą, UAB „Biuro pasauliui“ – už gausius prizus. 

 

 
2016-12-06

KVIEČIAME APLANKYTI CHACKELIO LEMCHENO DARBŲ PARODĄ

 

 

 

Lietuvių kalbos instituto Mokslinėje bibliotekoje atidaryta Chackelio Lemcheno darbų paroda „Yra laikas gimti ir mirti; laikas sodinti ir rauti, kas pasodinta“ (cit. iš Ekleziasto knygos). Parodą rengė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausioji bibliografė Kristina Dūdaitė.

Paroda veiks iki 2016 m. gruodžio 15 d.

Maloniai kviečiame apsilankyti!

 
2016-12-06

MOKSLINĖS KONFERENCIJOS „NAUJAS POŽIŪRIS Į LEKSIKOGRAFIJOS ISTORIJĄ IR TEORIJĄ“ AKIMIRKOS

 

2016 m. gruodžio 1 d. Lietuvių kalbos instituto, Vilniaus universiteto, Kazimiero Simonavičiaus universiteto ir Lietuvos karaimų kultūros bendrijos mokslininkai susirinko pasidalyti naujausiais tyrimais ir įžvalgomis apie leksikografijos istoriją ir teoriją. LKI Bendrinės kalbos tyrimų centro organizuojamoje konferencijoje pirmame posėdyje daugiausia buvo gilinamasi į žodynų dabarties ir ateities problemas ir perspektyvas.

Pirmoji pranešimą skaitė Lietuvių kalbos instituto direktorė prof. dr. Jolanta Zabarskaitė. Ji aptarė žodynų transformacijas XXI amžiuje.

 

 

Kalbos konkurencingumo indekso interpretacijas pristatė Kazimiero Simonavičiaus universiteto rektorius prof. dr. Arūnas Augustinaitis.

 

 

Apie vertimą kaip žodyno turtinimo būdą svarstė prof. dr. Nijolė Maskaliūnienė, dr. Markas Paura iš Vilniaus universiteto.

 

 

 

Lietuvių kalbos instituto mokslininkė dr. (HP) Rita Miliūnaitė kalbėjo apie norminamuosius žodynus, kurių reikia dabarties mokykloms.

 

 

Antrame konferencijos posėdyje atsigręžta į žodynų istoriją: prisiminti užmiršti žodynininkai ir žodynai.

Rankraštinį leksikografinį Mato Slančiausko palikimą pristatė dr. Janina Švambarytė-Valužienė, Lietuvių kalbos instituto mokslininkė.

 

 

Toliau buvo pasidalyta ir konferencijoje nedalyvavusio prof. habil. dr. Iljos Lemeškino (Prahos Karolio universitetas) pranešimu, skirtu užmirštiesiems žodynams. Pranešimo tema „F. L. Čelakovskio „Lietuvių žodynas“ ir lietuvių protėvynė“.

Apie Karaimų leksikografijos istoriją ir dabartį pasakojo doc. dr. Halina Kobeckaitė (Lietuvos karaimų kultūros bendrija).

 

 

Konferencijos pabaigoje dalyviai ir klausytojai žiūrėjo Rodo Freedmano filmą apie vieną žymiausių Lietuvos kalbininkų, žodynininkų Chackelį Lemcheną „Dėdė Chackelis“. Prisiminimais apie Chackelį Lemcheną, Jono Jablonskio geriausią mokinį, atvyko pasidalyti Emanuelis Zingeris.

 

 

Lietuvių kalbos instituto Mokslinėje bibliotekoje atidaryta Chackelio Lemcheno darbų paroda „Yra laikas gimti ir mirti; laikas sodinti ir rauti, kas pasodinta“ (cit. iš Ekleziasto knygos). Parodą rengė Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vyriausioji bibliografė Kristina Dūdaitė.

Paroda veiks iki 2016 m. gruodžio 15 d. Maloniai kviečiame apsilankyti!

 

 
2016-12-05
JAU GREITAI – RESPUBLIKINIS SEMINARAS „LIETUVIŲ KALBOS GRAMATIKA: MORFOLOGIJOS KOMPIUTERIZAVIMAS“
 
 
Mieli Kolegos,
 
2016 m. gruodžio 14 dieną 13 val. LKI Bendrinės kalbos tyrimų centras maloniai kviečia į respublikinį seminarą Lietuvių kalbos gramatika: morfologijos kompiuterizavimas. Seminaras vyks Lietuvių kalbos instituto (P. Vileišio g. 5, Vilnius) Mokslinėje bibliotekoje. 
 
Kviečiame dalyvauti ir susipažinti su išsamia seminaro programa.
 

 

 
2016-12-01

KVIEČIAME Į DAKTARO DISERTACIJŲ GYNIMUS

 

 

2016 m. gruodžio 9 d., 13 val., viešame filologijos mokslo krypties tarybos posėdyje Lietuvių kalbos instituto Konferencijų salėje (P. Vileišio g. 5, Vilnius) bus ginama ANŽELIKOS GAIDIENĖS disertacija LIETUVIŲ KALBOS GĖRIMO IR VALGYMO VEIKSMAŽODŽIŲ SEMANTINIŲ RYŠIŲ YPATYBĖS.

Mokslinė vadovė prof. dr. Elena Jolanta Zabarskaitė.

Disertacijos reziumė.

 

2016 m. gruodžio 16 d., 13 val., bus ginama LAUROS GERŽOTAITĖS disertacija LIETUVOS TARMIŲ KLASIFIKACIJOS TYRIMAS GEOLINGVISTINIU ASPEKTU.

Mokslinė vadovė prof. dr. Danguolė Mikulėnienė.

 

Disertacijas galima peržiūrėti Lietuvių kalbos instituto bibliotekoje ir mokslinės sekretorės kabinete. 

 

 
<< Pradžia < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 Kitas > Paskutinis >>